Anasayfa BEBKA Türkiye ikincisi oldu Bu haber 1214 kez okundu.
Haber Girişi: 09.08.2021 - 09:15, Güncelleme: 09.08.2021 - 09:15

BEBKA Türkiye ikincisi oldu

 

BEBKA Türkiye ikincisi oldu

Bursa, Eskişehir ve Bilecik’i kapsayan TR41 Bölgesi’nde 2021 Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteğe hak kazanan projeler açıklandı. Program kapsamında uygulanacak projeler ile bölgede istihdam çalışmalarına ivme kazandırılması, yenilikçiliğin artırılması ve sosyal içermenin sağlanması amaçlanıyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın koordinasyonunda bölgemizde proje geliştirme süreci Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen 2021 Yılı SOGEP kapsamında desteğe hak kazanan projeler açıklandı. TR41 Bölgesi adına SOGEP çerçevesinde sunulan 11 projeden 8’i başarılı bulundu. Bu sonuçla BEBKA, başarı oranına göre en başarılı 2. ajans oldu.  Bakanlık değerlendirmesi sonucunda bölgemizden seçilen projeler 12,7 milyon TL tutarında hibe desteği almaya hak kazandı. Başvuru sahiplerinin katkılarıyla birlikte yaklaşık 19,3 milyon TL’lik kaynak bölgede harekete geçirilirken, uygulanacak projeler ile sosyal kalkınmaya ivme kazandırılması hedefleniyor.    BÖLGEYE ÖNEMLİ İSTİHDAM KATKISI   2021 Yılı SOGEP kapsamında desteklenmesi uygun görülen projeler sayesinde, bin 228 kişiye mesleki bilgi ve becerilerin artırılmasına yönelik eğitimler verilerek istihdam edilebilirlik artırılacak. Projelerle, 39’u kadın olmak üzere toplamda 64 kişi doğrudan istihdam edilirken, aynı zamanda 3 âtıl binaya da işlerlik kazandırılacak.    Desteklenmesi uygun görülen projeler arasında; Bursa’dan “İpek Şehri Bursa: Kırsal Kalkınma Projesi”, “Engelsiz Tarım”, “Keles Kirazı Kadın Eliyle Can Buluyor”, “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mutfak Akademi ‘Gelecek Mutfakta’; Eskişehir’den “Bağımsız Yaşam; Mesleki Eğitim, Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi”, “İnönü Manda Oteli ile Girişimcilik Destekleniyor”, “Üretim ve Beceri Odaklı Kadın Sosyal Gelişim Atölyesi” ve Bilecik’ten “Gölpazarı’nda Ürünleri Değerleniyor Çiftçiler Kazanıyor” projeleri bulunuyor.   SOSYAL İHTİYAÇLARI KARŞILIYOR Yerel dinamiklerin harekete geçirilerek yoksulluk, göç ve kentleşmenin doğurduğu sorunlara çözüm bulmayı amaçlayan program çerçevesinde, bölgede sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık verilecek. Sosyal gelişmenin sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşenlerinden biri olduğunu kaydeden BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Ajansımız öncülüğünde vatandaşlarımıza sosyal anlamda yüksek nitelikte hizmetler sunacağız. Programımız ile uyumlu bir şekilde sürdürülebilir iş modellerini desteklemeyi, ortaklıkları ve kurumsallaşmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz. SOGEP ile bölgemizdeki dezavantajlı kesimin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı, istihdam niteliklerini güçlendirmeyi ve bölgemizdeki diğer sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan kurumların projelerini destekliyoruz” açıklamasını yaptı.
Bursa, Eskişehir ve Bilecik’i kapsayan TR41 Bölgesi’nde 2021 Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteğe hak kazanan projeler açıklandı. Program kapsamında uygulanacak projeler ile bölgede istihdam çalışmalarına ivme kazandırılması, yenilikçiliğin artırılması ve sosyal içermenin sağlanması amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın koordinasyonunda bölgemizde proje geliştirme süreci Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen 2021 Yılı SOGEP kapsamında desteğe hak kazanan projeler açıklandı. TR41 Bölgesi adına SOGEP çerçevesinde sunulan 11 projeden 8’i başarılı bulundu. Bu sonuçla BEBKA, başarı oranına göre en başarılı 2. ajans oldu.  Bakanlık değerlendirmesi sonucunda bölgemizden seçilen projeler 12,7 milyon TL tutarında hibe desteği almaya hak kazandı. Başvuru sahiplerinin katkılarıyla birlikte yaklaşık 19,3 milyon TL’lik kaynak bölgede harekete geçirilirken, uygulanacak projeler ile sosyal kalkınmaya ivme kazandırılması hedefleniyor. 

 

BÖLGEYE ÖNEMLİ İSTİHDAM KATKISI

 

2021 Yılı SOGEP kapsamında desteklenmesi uygun görülen projeler sayesinde, bin 228 kişiye mesleki bilgi ve becerilerin artırılmasına yönelik eğitimler verilerek istihdam edilebilirlik artırılacak. Projelerle, 39’u kadın olmak üzere toplamda 64 kişi doğrudan istihdam edilirken, aynı zamanda 3 âtıl binaya da işlerlik kazandırılacak. 

 

Desteklenmesi uygun görülen projeler arasında; Bursa’dan “İpek Şehri Bursa: Kırsal Kalkınma Projesi”, “Engelsiz Tarım”, “Keles Kirazı Kadın Eliyle Can Buluyor”, “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mutfak Akademi ‘Gelecek Mutfakta’; Eskişehir’den “Bağımsız Yaşam; Mesleki Eğitim, Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi”, “İnönü Manda Oteli ile Girişimcilik Destekleniyor”, “Üretim ve Beceri Odaklı Kadın Sosyal Gelişim Atölyesi” ve Bilecik’ten “Gölpazarı’nda Ürünleri Değerleniyor Çiftçiler Kazanıyor” projeleri bulunuyor.

 

SOSYAL İHTİYAÇLARI KARŞILIYOR

Yerel dinamiklerin harekete geçirilerek yoksulluk, göç ve kentleşmenin doğurduğu sorunlara çözüm bulmayı amaçlayan program çerçevesinde, bölgede sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık verilecek. Sosyal gelişmenin sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşenlerinden biri olduğunu kaydeden BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Ajansımız öncülüğünde vatandaşlarımıza sosyal anlamda yüksek nitelikte hizmetler sunacağız. Programımız ile uyumlu bir şekilde sürdürülebilir iş modellerini desteklemeyi, ortaklıkları ve kurumsallaşmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz. SOGEP ile bölgemizdeki dezavantajlı kesimin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı, istihdam niteliklerini güçlendirmeyi ve bölgemizdeki diğer sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan kurumların projelerini destekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ekosektor.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.