vip
Osmangazi Belediyesi
Yıldırım Belediyesi
Osmangazi Belediyesi

Orhaneli Termik Santrali zehir mi saçıyor!

Gündem 04.07.2024 - 09:08, Güncelleme: 04.07.2024 - 09:08 1176 kez okundu.
 

Orhaneli Termik Santrali zehir mi saçıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa Orhaneli Termik Santrali ile ilgili önemli konu başlıklarını gündeme taşıdı. Orhaneli Termik Santrali’nin zehir saçtığını ifade eden CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, TBMM’ye konu ile ilgili soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 3 Temmuz 2024 tarih ve 5658 sayılı evrak ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için soru önergesi sunan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala; “Orhaneli Termik Santrali, çalıştırılmayan baca filtreleri nedeniyle ekolojik dengeyi bozuyor ve santral, çevresinde yaşayanların sağlığını tehdit ediyor!” iddiasında bulundu. Daha önce Bursa’nın hava kalitesi üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına soru önergeleri veren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala; Orhaneli Termik Santrali’nin çalıştırılmayan baca filtreleri nedeniyle yol açtığı çevre ve halk sağlığı sorunlarını TBMM’nin gündemine taşıdı. Milletvekili Pala, daha önce Santralin havayı kirleten bacaları önünde konu hakkında açıklamalar yapmış ve bu açıklamaları sosyal medya hesabından kamuoyu ile paylaşmıştı. Orhaneli Termik Santrali’nin Bursa’nın 3’ncü Türkiye’ni 27’nci Linyit Kömürle çalışan Termik Santrali olduğuna vurgu yapan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala; “Bursa Orhaneli Termik Santrali, 2014 yılında Çelikler İnşaat ve Sanayi AŞ’ye satılarak özelleştirilmişti. Bursa’nın 3., Türkiye’nin ise 27. büyük linyit termik santrali!” diyerek santralin baca gazı salımlarının bakanlık tarafından izlenip izlenmediğini sordu. Orhaneli Termik Santrali hakkında; Bakan Murat Kurum’a, başta santralin baca gazı salımlarının Bakanlık tarafından izlenip izlenmediğini soran Pala; 2015-2023 yılları ve 2024 yılı ilk altı ayında bacadan salınan gazın mevzuata göre kirletici sınır değerini aştığı gün sayısı, aynı süre içinde SantralinBakanlık tarafından kaç kez denetlendiği ve bu denetimler sonucu ortaya çıkan olumsuz bulguları sordu. Orhaneli Termik Santrali’nin havayı, yerüstü ve yeraltı sularını kirletmesinin önlenmesi için Bakanlığın herhangi bir eylem planı olup olmadığı sorusu da Pala’nın Kurum’dan yanıt beklediği sorular arasında. Bölgedeki vatandaşların her gün kirli havadan şikâyet ettiğini, termik santralinin baca filtrelerinin çalıştırılmadığını ve havaya zehirli atık salımı yapıldığını vurgulayan CHP’li Pala; “Bölgede yapılan bilimsel araştırmalar, termik santralin çevresinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkilediğini kanıtlarla ortaya koyuyor.Termik Santral bir gün bile bacasında filtre olmadan çalışmamalı!” dedi. CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala ayrıca, Hükümetin fosil yakıtları terk etmekle ve kömürlü termik santralleri belirli bir tarihte kapatmakla ilgili bir planı ivedi olarak yürürlüğe koyması gerektiğini de vurguladı.
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa Orhaneli Termik Santrali ile ilgili önemli konu başlıklarını gündeme taşıdı. Orhaneli Termik Santrali’nin zehir saçtığını ifade eden CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, TBMM’ye konu ile ilgili soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 3 Temmuz 2024 tarih ve 5658 sayılı evrak ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için soru önergesi sunan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala; “Orhaneli Termik Santrali, çalıştırılmayan baca filtreleri nedeniyle ekolojik dengeyi bozuyor ve santral, çevresinde yaşayanların sağlığını tehdit ediyor!” iddiasında bulundu.

Daha önce Bursa’nın hava kalitesi üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına soru önergeleri veren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala; Orhaneli Termik Santrali’nin çalıştırılmayan baca filtreleri nedeniyle yol açtığı çevre ve halk sağlığı sorunlarını TBMM’nin gündemine taşıdı. Milletvekili Pala, daha önce Santralin havayı kirleten bacaları önünde konu hakkında açıklamalar yapmış ve bu açıklamaları sosyal medya hesabından kamuoyu ile paylaşmıştı.

Orhaneli Termik Santrali’nin Bursa’nın 3’ncü Türkiye’ni 27’nci Linyit Kömürle çalışan Termik Santrali olduğuna vurgu yapan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala; “ Bursa Orhaneli Termik Santrali, 2014 yılında Çelikler İnşaat ve Sanayi AŞ’ye satılarak özelleştirilmişti. Bursa’nın 3., Türkiye’nin ise 27. büyük linyit termik santrali!” diyerek santralin baca gazı salımlarının bakanlık tarafından izlenip izlenmediğini sordu.

Orhaneli Termik Santrali hakkında; Bakan Murat Kurum’a, başta santralin baca gazı salımlarının Bakanlık tarafından izlenip izlenmediğini soran Pala; 2015-2023 yılları ve 2024 yılı ilk altı ayında bacadan salınan gazın mevzuata göre kirletici sınır değerini aştığı gün sayısı, aynı süre içinde SantralinBakanlık tarafından kaç kez denetlendiği ve bu denetimler sonucu ortaya çıkan olumsuz bulguları sordu. Orhaneli Termik Santrali’nin havayı, yerüstü ve yeraltı sularını kirletmesinin önlenmesi için Bakanlığın herhangi bir eylem planı olup olmadığı sorusu da Pala’nın Kurum’dan yanıt beklediği sorular arasında.

Bölgedeki vatandaşların her gün kirli havadan şikâyet ettiğini, termik santralinin baca filtrelerinin çalıştırılmadığını ve havaya zehirli atık salımı yapıldığını vurgulayan CHP’li Pala; “Bölgede yapılan bilimsel araştırmalar, termik santralin çevresinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkilediğini kanıtlarla ortaya koyuyor.Termik Santral bir gün bile bacasında filtre olmadan çalışmamalı!” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala ayrıca, Hükümetin fosil yakıtları terk etmekle ve kömürlü termik santralleri belirli bir tarihte kapatmakla ilgili bir planı ivedi olarak yürürlüğe koyması gerektiğini de vurguladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ekosektor.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
mecidiyeköy yeni bayanlar şişli yeni bayanlar bakırköy yeni bayanlar halkalı yeni bayanlar avcılar yeni bayanlar şirinevler yeni bayanlar bahçeşehir yeni bayanlar taksim yeni bayanlar beşiktaş yeni bayanlar kartal yeni bayanlar kadıköy yeni bayanlar ümraniye yeni bayanlar anadolu yakası yeni bayanlar maltepe yeni bayanlar beylikdüzü yeni bayanlar pendik yeni bayanlar avrupa yakası yeni bayanlar kocaeli yeni bayanlar antalya yeni bayanlar ataköy yeni bayanlar eskişehir yeni bayanlar fethiye yeni bayanlar sakarya yeni bayanlar muğla yeni bayanlar malatya yeni bayanlar denizli yeni bayanlar konya yeni bayanlar kayseri yeni bayanlar ankara yeni bayanlar bursa yeni bayanlar izmir yeni bayanlar