Ekonomi Haber Girişi: 11.06.2021 - 15:29, Güncelleme: 11.06.2021 - 15:29

Ev Tekstili İhracatçısı Gümrük Engeline Takıldı

 

Ev Tekstili İhracatçısı Gümrük Engeline Takıldı

TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, son uygulamalarla gümrük engeline takılan ev tekstili ihracatçısının hammaddeye erişimde ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.
Pandeminin başından beri navlun fiyatlarındaki yükseliş ve hammadde temin sürelerinin uzamasının ev tekstili ihracatını olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Türkiye Ev Tekstili Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yakın zamanda hayata geçirilen uygulamanın rekabette önemli engel oluşturduğunu dile getirdi. HAMMADDEYE ERİŞİM SIKINTILI İhracat yapan firmaların rekabet gücünü artırma amacıyla hayata geçirilen Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında bir süredir ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalındığını belirten TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, “Firmalarımız ‘Dâhilde İşleme İzni’ adlı uygulama nedeniyle hem üretimde, hem de dış ticarette büyük bir sorunla yüz yüze. Gümrük işlemleri nedeniyle hammaddeye erişim noktasında ortaya çıkan pürüzler, doğal olarak küresel arenada rekabet yarışında geri düşmemize yol açıyor. Sürecin, daha fazla hasar bırakmaması adına söz konusu rejim dâhilinde yapılan çalışmaların, ince elenip sık dokunarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz. Dünya genelinde koruma önlemlerinin arttığı bir dönemde ihracatçımızın elinin daha da güçlü olması gerek” diye konuştu. İHRACATA OLUMSUZ YANSIYOR İhracatta pandeminin tüm olumsuzluklarına rağmen rekorlar kırılmaya devam edildiğini kaydeden Bayram, “Her fırsatta sürdürülebilir kalkınmamızın dinamosunun ihracat olduğunu dile getiriyoruz. Dinamonun aksamadan işlemesi adına hammaddeye erişim kolaylığı getiren söz konusu rejimin önemli bir teşvik sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, ‘Kumaş Cinsi Eşyanın Boyanması-Dâhilde İşleme Rejimi’ konusunda aldığı kararla geçen aydan itibaren ‘ham veya mamul kumaşın baskı veya boya işlemlerine tabi tutulması’ hususunun gümrük idarelerince değerlendirildiğini duyurdu. Üretim kapasitesi yüksek firmaların, baskı ve boya işlemleri yapılacak ithal ürünler için Bakanlık tarafından yıllık olarak verilen ‘Dâhilde İşleme İzin Belgesi’ adlı belge ile ürün ihraç edebilmesi mümkündü. Gelinen noktada bu firmaların belgeleri geçersiz kılındı ve yaptıkları her işlem sonrası gümrük idarelerinden bir kerelik verilen ‘Dâhilde İşleme İzni’ adlı belgeyi alma şartı getirildi. Zaman ve maliyet açısından olumsuz yansımalarını göreceğimiz uygulama kapsamındaki sorunlarımızın İhracat Genel Müdürlüğümüz, iş dünyası kuruluşları ve sektör örgütleri ile aynı masada tartışılarak aşılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, son uygulamalarla gümrük engeline takılan ev tekstili ihracatçısının hammaddeye erişimde ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Pandeminin başından beri navlun fiyatlarındaki yükseliş ve hammadde temin sürelerinin uzamasının ev tekstili ihracatını olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Türkiye Ev Tekstili Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yakın zamanda hayata geçirilen uygulamanın rekabette önemli engel oluşturduğunu dile getirdi.

HAMMADDEYE ERİŞİM SIKINTILI

İhracat yapan firmaların rekabet gücünü artırma amacıyla hayata geçirilen Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında bir süredir ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalındığını belirten TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, “Firmalarımız ‘Dâhilde İşleme İzni’ adlı uygulama nedeniyle hem üretimde, hem de dış ticarette büyük bir sorunla yüz yüze. Gümrük işlemleri nedeniyle hammaddeye erişim noktasında ortaya çıkan pürüzler, doğal olarak küresel arenada rekabet yarışında geri düşmemize yol açıyor. Sürecin, daha fazla hasar bırakmaması adına söz konusu rejim dâhilinde yapılan çalışmaların, ince elenip sık dokunarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz. Dünya genelinde koruma önlemlerinin arttığı bir dönemde ihracatçımızın elinin daha da güçlü olması gerek” diye konuştu.

İHRACATA OLUMSUZ YANSIYOR

İhracatta pandeminin tüm olumsuzluklarına rağmen rekorlar kırılmaya devam edildiğini kaydeden Bayram, “Her fırsatta sürdürülebilir kalkınmamızın dinamosunun ihracat olduğunu dile getiriyoruz. Dinamonun aksamadan işlemesi adına hammaddeye erişim kolaylığı getiren söz konusu rejimin önemli bir teşvik sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, ‘Kumaş Cinsi Eşyanın Boyanması-Dâhilde İşleme Rejimi’ konusunda aldığı kararla geçen aydan itibaren ‘ham veya mamul kumaşın baskı veya boya işlemlerine tabi tutulması’ hususunun gümrük idarelerince değerlendirildiğini duyurdu. Üretim kapasitesi yüksek firmaların, baskı ve boya işlemleri yapılacak ithal ürünler için Bakanlık tarafından yıllık olarak verilen ‘Dâhilde İşleme İzin Belgesi’ adlı belge ile ürün ihraç edebilmesi mümkündü. Gelinen noktada bu firmaların belgeleri geçersiz kılındı ve yaptıkları her işlem sonrası gümrük idarelerinden bir kerelik verilen ‘Dâhilde İşleme İzni’ adlı belgeyi alma şartı getirildi. Zaman ve maliyet açısından olumsuz yansımalarını göreceğimiz uygulama kapsamındaki sorunlarımızın İhracat Genel Müdürlüğümüz, iş dünyası kuruluşları ve sektör örgütleri ile aynı masada tartışılarak aşılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ekosektor.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.