Yaşam Haber Girişi: 08.05.2021 - 12:47, Güncelleme: 08.05.2021 - 12:47

BEBKA'nın gündemi yeşil verimlilik

 

BEBKA'nın gündemi yeşil verimlilik

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) iş birliğinde yürütülen Yeşil Verimlilik Programı için seminer gerçekleştirdi. Programın özellikle ihracatçı firmalara pazarlarda büyük avantajlar sunduğu kaydedildi.
Etkinliğin moderatörlüğünü yapan BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş, “Avrupa’ya ihracat yapan firmaların yeşil ve dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi için çalışmalarını tamamlaması, ihracatlarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor. Biz de BEBKA bölgesi olarak 14 milyar dolar ihracat hacmi ve 156 adet Ar-Ge merkezi ile oldukça gelişmiş olan bölgemizin ihracat pazarını sürdürmesini arzu ederek çalışmalarımızı yereldeki ihtiyaçlara göre belirledik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2020-2021 yılları için ‘Kaynak Verimliliği’ teması olarak belirlenmişti. Bu kapsamda bizler de BEBKA olarak enerji verimliliği ve yeşil verimlilik konularında çalışmalar yürüteceğiz.   ‘PAZARLARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DEMEK’ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Gül Taşkıran Battal da yeşil verimlilik metodolojisini geliştiren ve ülkemizin üye olduğu Asya Verimlilik Teşkilatı’nın çalışmalarına dikkat çekerek “Teşkilatın odak alanları, yeşil verimlilik, iş mükemmelliği, enerji verimliliği ve üretim mükemmelliği üzerine şekilleniyor. Gündemimizde olan yeşil verimlilik konusunda teşkilatın internet sitesinde bulunan yayınlardan ve eğitim programlarından faydalanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.   Yeşil verimliliğin çevreye daha az negatif etkide bulunarak ve kaliteden ödün vermeden üretim yapılması anlamına geldiğini söyleyen TÜBİTAK MAM Uzman Araştırmacısı Dr. Emrah Şık da “Çevre, üretim ve kalite olmak üzere üç ana kriteri bulunan yeşil verimlilik, üretkenliğin iyileştirilmesi, çevrenin korunması ve kalitenin artırılmasına odaklanır. Günümüzde pazarlar, yeşil ve çevre dostu özellikler içeren ürün ve hizmetlere karşı daha fazla duyarlı hâle gelirken, fırsatı değerlendiren şirketler kârlılıklarını artırıp aynı zamanda daha sürdürülebilir olmaktadır” diye konuştu.   ‘REKABETÇİ ORTAMA YARDIMCI OLACAK’ Yeşil verimliliğin kurumsal iyileştirme, verimlilik artırma, çevre koruma ve kalite geliştirme gibi birçok faydası olduğunu vurgulayan BEBKA Planlama Uzmanı Nalan Tepe Şençayır ise “Yeşil Verimliliğin sürekli iyileştirme doğası bir şirketin pazarda daha rekabetçi olmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı kolaylaştıracaktır. Programın değerlendirme kriterleri arasında işletmenin yıllık enerji ve su tüketimi, firma büyüklüğü ve sektörü, uygulamanın diğer firmalara örnek olabilirliği ve firmanın yeşil verimlilik konusunda çalışma isteği bulunuyor. Yeşil Verimlilik Programı kapsamında 30 kişiye ücretsiz uygulamalı eğitim verilecek ve 1 işletmeye ücretsiz yeşil verimlilik etüdü yapılacak. Başvurular Ajansın internet sitesi www.bebka.org.tr üzerinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar alınacak.” dedi. Programda katılımcılara yeşil verimliliğin algısının ölçülmesi ve programa potansiyel başvuruların belirlenmesi için mini-anket uygulandı.
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) iş birliğinde yürütülen Yeşil Verimlilik Programı için seminer gerçekleştirdi. Programın özellikle ihracatçı firmalara pazarlarda büyük avantajlar sunduğu kaydedildi.

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş, “Avrupa’ya ihracat yapan firmaların yeşil ve dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi için çalışmalarını tamamlaması, ihracatlarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor. Biz de BEBKA bölgesi olarak 14 milyar dolar ihracat hacmi ve 156 adet Ar-Ge merkezi ile oldukça gelişmiş olan bölgemizin ihracat pazarını sürdürmesini arzu ederek çalışmalarımızı yereldeki ihtiyaçlara göre belirledik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2020-2021 yılları için ‘Kaynak Verimliliği’ teması olarak belirlenmişti. Bu kapsamda bizler de BEBKA olarak enerji verimliliği ve yeşil verimlilik konularında çalışmalar yürüteceğiz.

 

‘PAZARLARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DEMEK’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Gül Taşkıran Battal da yeşil verimlilik metodolojisini geliştiren ve ülkemizin üye olduğu Asya Verimlilik Teşkilatı’nın çalışmalarına dikkat çekerek “Teşkilatın odak alanları, yeşil verimlilik, iş mükemmelliği, enerji verimliliği ve üretim mükemmelliği üzerine şekilleniyor. Gündemimizde olan yeşil verimlilik konusunda teşkilatın internet sitesinde bulunan yayınlardan ve eğitim programlarından faydalanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

 

Yeşil verimliliğin çevreye daha az negatif etkide bulunarak ve kaliteden ödün vermeden üretim yapılması anlamına geldiğini söyleyen TÜBİTAK MAM Uzman Araştırmacısı Dr. Emrah Şık da “Çevre, üretim ve kalite olmak üzere üç ana kriteri bulunan yeşil verimlilik, üretkenliğin iyileştirilmesi, çevrenin korunması ve kalitenin artırılmasına odaklanır. Günümüzde pazarlar, yeşil ve çevre dostu özellikler içeren ürün ve hizmetlere karşı daha fazla duyarlı hâle gelirken, fırsatı değerlendiren şirketler kârlılıklarını artırıp aynı zamanda daha sürdürülebilir olmaktadır” diye konuştu.

 

‘REKABETÇİ ORTAMA YARDIMCI OLACAK’

Yeşil verimliliğin kurumsal iyileştirme, verimlilik artırma, çevre koruma ve kalite geliştirme gibi birçok faydası olduğunu vurgulayan BEBKA Planlama Uzmanı Nalan Tepe Şençayır ise “Yeşil Verimliliğin sürekli iyileştirme doğası bir şirketin pazarda daha rekabetçi olmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı kolaylaştıracaktır. Programın değerlendirme kriterleri arasında işletmenin yıllık enerji ve su tüketimi, firma büyüklüğü ve sektörü, uygulamanın diğer firmalara örnek olabilirliği ve firmanın yeşil verimlilik konusunda çalışma isteği bulunuyor. Yeşil Verimlilik Programı kapsamında 30 kişiye ücretsiz uygulamalı eğitim verilecek ve 1 işletmeye ücretsiz yeşil verimlilik etüdü yapılacak. Başvurular Ajansın internet sitesi www.bebka.org.tr üzerinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar alınacak.” dedi. Programda katılımcılara yeşil verimliliğin algısının ölçülmesi ve programa potansiyel başvuruların belirlenmesi için mini-anket uygulandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ekosektor.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.