Haber Girişi: 22.05.2021 - 11:43, Güncelleme: 22.05.2021 - 11:43

BALKANTÜRKSİAD'tan kahramanlar söyleşisi

 

BALKANTÜRKSİAD'tan kahramanlar söyleşisi

BALKANTÜRK Akademi Başkanı, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatma Akalp moderatörlüğünde yapılan e-seminer, ‘Atatürk ve 19 Mayıs’ konu başlığında gerçekleşti. Araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın konuk konuşmacı olduğu online program BALKANTÜRKSİAD’ın Facebook hesabından canlı olarak yayınlandı.
Programın açılışında konuşan BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı Süleyman İnan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik etti. İnan şunları söyledi: “19 Mayıs bizim için, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkadaşlarıyla birlikte çıktığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile sonuçlanan bir yolculuğun başlangıç tarihidir. 100 yıldır bu topraklarda birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşayabiliyorsak 19 Mayıs 1919’da memleketin hangi şartlarda olduğunun unutulmaması gerekiyor.”   Atatürk’e göre genç kimdir?   E-seminerin konuk konuşmacısı Araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, Atatürk’ü anmanın yanı sıra anlamanın da çok önemli olduğunu vurguladı. Atatürk’ün gençlik anlayışında sadece biyolojik yaş sınırlamasının gelmediğini işaret eden Kalıpçı, “Atatürk’e göre genç, biyolojik yaş sınırlamasının ötesinde düşünsel gençlik anlamına gelmekte. Atatürk’e göre genç, genç fikirli anlamına geliyor, genç fikirli ise doğruyu ve gerçeği bilen anlamına geliyor. Dolayısıyla; ilerleyen, kendini geliştiren, bilimsel yolda okuyan, düşünen, üreten ve tüm bu birikimlerini de gelecek kuşaklara aktarmayı yapabilen herkes yaşına bakılmaksızın gençtir” diye konuştu.     Atatürk’ün hiçbir zaman ‘ben’ kelimesini değil de hep ‘biz’ kelimesini kullandığını ifade eden Kalıpçı, “Ben 37 yıldır Atatürk araştırmacısıyım, Atatürk’ün hiçbir sözünde ben kelimesini kullandığını görmedim. Hep, biz kelimesini kullanmıştır. Atatürk ve silah arkadaşları ve o dönemki pek çok kahraman, o karanlık ve endişeli günlerde bir umut ışığı oldular. Bizler hayallerimize kavuşalım diye kendi hayallerinden vazgeçtiler. O yüzden bu dönemin kahramanları unutulmamalı, hayal olmamalı” ifadelerini kullandı.   Diğerlerine değil değerlerine göre hareket eden bir lider   Kalıpçı sözlerini şöyle noktaladı: “Mustafa Kemal Atatürk, diğerlerine göre değil değerlerine göre hareket eden, sadece sonuçta değil süreçte de çalışan, alın ve akıl teri döken, sadece sorunları değil sorumlulukları da üstlenen bir liderdir. Birbirinin düğümü olmak yerine çözümü olmayı tercih eden, hiçbir menfaat olmadan tek hedef için çalışan, sen ben o değil biz olmayı, bölünmeden, paylaşmanın zaferini tüm dünyaya altın harflerle yazdıran bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk ve ona yoldaşlık eden tüm kahramanlarımıza minnet ve şükran borçluyuz.”
BALKANTÜRK Akademi Başkanı, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatma Akalp moderatörlüğünde yapılan e-seminer, ‘Atatürk ve 19 Mayıs’ konu başlığında gerçekleşti. Araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın konuk konuşmacı olduğu online program BALKANTÜRKSİAD’ın Facebook hesabından canlı olarak yayınlandı.

Programın açılışında konuşan BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı Süleyman İnan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik etti. İnan şunları söyledi: “19 Mayıs bizim için, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkadaşlarıyla birlikte çıktığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile sonuçlanan bir yolculuğun başlangıç tarihidir. 100 yıldır bu topraklarda birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşayabiliyorsak 19 Mayıs 1919’da memleketin hangi şartlarda olduğunun unutulmaması gerekiyor.”

 

Atatürk’e göre genç kimdir?

 

E-seminerin konuk konuşmacısı Araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, Atatürk’ü anmanın yanı sıra anlamanın da çok önemli olduğunu vurguladı. Atatürk’ün gençlik anlayışında sadece biyolojik yaş sınırlamasının gelmediğini işaret eden Kalıpçı, “Atatürk’e göre genç, biyolojik yaş sınırlamasının ötesinde düşünsel gençlik anlamına gelmekte. Atatürk’e göre genç, genç fikirli anlamına geliyor, genç fikirli ise doğruyu ve gerçeği bilen anlamına geliyor. Dolayısıyla; ilerleyen, kendini geliştiren, bilimsel yolda okuyan, düşünen, üreten ve tüm bu birikimlerini de gelecek kuşaklara aktarmayı yapabilen herkes yaşına bakılmaksızın gençtir” diye konuştu.

 

 

Atatürk’ün hiçbir zaman ‘ben’ kelimesini değil de hep ‘biz’ kelimesini kullandığını ifade eden Kalıpçı, “Ben 37 yıldır Atatürk araştırmacısıyım, Atatürk’ün hiçbir sözünde ben kelimesini kullandığını görmedim. Hep, biz kelimesini kullanmıştır. Atatürk ve silah arkadaşları ve o dönemki pek çok kahraman, o karanlık ve endişeli günlerde bir umut ışığı oldular. Bizler hayallerimize kavuşalım diye kendi hayallerinden vazgeçtiler. O yüzden bu dönemin kahramanları unutulmamalı, hayal olmamalı” ifadelerini kullandı.

 

Diğerlerine değil değerlerine göre hareket eden bir lider

 

Kalıpçı sözlerini şöyle noktaladı: “Mustafa Kemal Atatürk, diğerlerine göre değil değerlerine göre hareket eden, sadece sonuçta değil süreçte de çalışan, alın ve akıl teri döken, sadece sorunları değil sorumlulukları da üstlenen bir liderdir. Birbirinin düğümü olmak yerine çözümü olmayı tercih eden, hiçbir menfaat olmadan tek hedef için çalışan, sen ben o değil biz olmayı, bölünmeden, paylaşmanın zaferini tüm dünyaya altın harflerle yazdıran bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk ve ona yoldaşlık eden tüm kahramanlarımıza minnet ve şükran borçluyuz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ekosektor.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.